הגעתם לאתר הישן של רשות הטבע והגנים
הפכו אותי לדף הבית
english דברו איתנו מי אנחנו קרן היעל חינוך וקהילה פיקוח ואכיפה שמירת טבע ומורשת לאן מטיילים
20.12.2011  
מנזר מרטיריוס
מעין מובלעת חרישית מן העבר, בלב עיר שוקקת חיים הנטועה היטב בהווה (בתאום מראש)
דרגת קושי:  מאמץ קל
הולכי רגל  
מתאים למשפחות  
צילומים: יעל זילברשטיין וסיגלית כהן
בשונה ממנזרים רבים שהוקמו במדבר יהודה, בעיקר בתקופה הביזנטית (המאה הרביעית לספירה עד המאה השביעית), מצויים שרידיו של מנזר מרטיריוס ממש במרכזה של שכונת מגורים בעיר מעלה אדומים - מעין מובלעת חרישית מן העבר, בלב עיר שוקקת חיים הנטועה היטב בהווה.

כמו מנזר אותימיוס הסמוך אליו, גם מנזר מרטיריוס טומן בין מתחמיו ושביליו את סיפורם של נזירי מדבר יהודה, על אורחות חייהם, אמונתם ומנהגיהם הייחודיים. אין ספק כי חבל ארץ זה סיפק את התנאים האידיאליים להתבודדות המבוקשת ולכן היווה מוקד משיכה לנזירים רבים.

מרטיריוס, תלמידו של אותימיוס, היה יליד קפדוקיה. הוא ייסד את המנזר באמצע המאה החמישית לספירה, ואף בנה לצדו מערכת מים מרשימה.

סיור במבנה מרובע זה, המשתרע על פני כעשרה דונמים, חושף טפח מחיי הנזירים באותה תקופה. יש בו אורוות, כנסייה, קפלה, חדר אוכל, בור מים, בית מרחץ, אכסניה לעולי רגל, אולם קבורה וחווה ערבית. בכניסה הצפונית למנזר ניתן להבחין באבן גולל מרשימה בקוטרה - כ-2.5 מטרים.

בתחילת ובאמצע שנות השמונים של המאה שעברה נערכו בו חפירות ארכיאולוגיות מקיפות.
הפסיפסים במקום מציגים לראווה, בין השאר, אלמנטים מעולם הצומח והחי. בנוסף, על רצפת הפסיפס של אולם הכנסייה המפואר נטועים כותרות ועמודים.

באתר יש שירותים והוא פתוח למבקרים בתיאום מראש בלבד.

כיצד להגיע:

למגיעים מכיוון ירושלים: נוסעים בכביש מספר 1 לכיוון ים המלח ופונים למעלה אדומים בכניסה הצפונית. בכיכר הראשונה פונים שמאלה לכיוון העיר. בכיכר השלישית פונים שמאלה לרחוב דרך מדבר יהודה ובכיכר החמישית פונים ימינה לאתר, לפי השילוט.
למגיעים מכיוון ים המלח: נוסעים על כביש מספר 1 לכיוון ירושלים, פונים ברמזור של מישור אדומים שמאלה לכיוון אזור התעשייה וממשיכים בנסיעה ישר. בכיכר העץ פונים ימינה לרחוב דרך חגי וברחוב הנחלים פונים שמאלה בכיכר לפי השילוט המוביל למנזר מרטיריוס.
מידע שימושי
כשעה
:משך הסיור
כל השנה.
כדאי במיוחד בעונת החורף.
:עונה מומלצת
חיפוש אחר דמויות בעלי חיים על גבי הפסיפסים.
:לא לוותר
* קבוצות של 15 איש ומעלה נדרשות לתאם בהתראה של לפחות 48 שעות מראש בטלפון : 02-6338230
:שעות פתיחה
02-6338230
:טלפון
einmaboa@npa.org.il

להזמנת סיורים מודרכים (בתשלום) לקבוצות: מרכז חינוך והסברה הר ובקעה,
טלפקס: 02-6541255, דוא"ל mh.deadsea@npa.org.il.
:מייל/פקס
ללא תשלום
:דמי כניסה